Gözüküçük Köyü
1 Takipçi | 0 Takip
15 11 2007

GÖZÜKÜÇÜK KÖYÜMÜZ

 

         Gölova’mızın 29 köyünden biri olan Gözüküçük Köyümüz, Gölova’nın güneyinde 12 km. Mesafede bulunmaktadır. Köyümüzün Doğusunda Erzincan'ın Kayı Köyü, Batımızda Kızıldağ’da şirin bir yaylası olan Çukuryurt eski adıyla Kârnus, Kuzeyimizde köyümüze 3 km. uzaklıkta bulunan ve meşhur Çoban Baba Türbesi Bulunan Çobanlı Köyü ve Güneyinde ise Yeni adı Subaşı olan Rüskü ve mezrası Kalecik bulunmaktadır.                  

        Gözüküçük Köyü'nün kurulması ile ilgili bilgiler nesiller boyunca gelen söylentilere dayanmaktadır. Akarsu kenarında bulunması ancak yollardan içeride kalması, köyün mütevazı bir köy olarak hayatını sürdürmesine sebep olmuştur. Son göçler dışında genelde kapalı bir köy olarak kalmıştır. Yeni yapılaşmaların olduğu köyde kışın ancak 10 hane kalmaktadır. Kalanların genelde yaşlılardan oluşması köye okulun açılmamasına sebep olmaktadır. Kışın ancak 25–30 kişinin kaldığı köyün gerçek nüfusu 600 kişidir. Bu nüfusun önemli bir kısmı yaz mevsiminde köye dönmektedir.   

       Köyün geçiminde tarım en önemli bir faktördür. Buğday, arpa, fiğ ve nohut üretimi yanında şekerpancarı ve fasulye de ekilmektedir. Yine hayvancılığın da rolü vardır. Büyük hayvanlar yetiştirilmektedir. Tarımda makineleşme tamamlanmıştır. Ekim, hasat ve diğer işlemler traktör ve yardımcı ekipmanlarla yapılmaktadır.

      Köyümüzün Erzincan’ın Kayı Köyüne bakan doğu kesimi genelde dalgalı bir arazidir. Ve Kayı Köyüne giden Toprak Yol 2008 Yılında onarılarak düzlenmiştir. 

      Köyümüzün bir kısmı da Çobanlı Çayına sınırdır. Bu Alanda sulanabilen arazilerimiz varsa da bunun tümü ancak 300 dekar alandır. 5350 dekar arazinin bu kadar az bir alanın sulanması Köyümüz İçin önemli bir kayıptır.

      Köyümüzün Nüfusuyla ilgili çeşitli olaylar olmuştur. Bir kere 1939 Erzincan depreminde 90 kişiyi aşkın kişi ölmüş, 10 hanemiz sönmüştür. Yine 1860 yılında Dumanlı Yaylamızda 80 kişi soğuktan kırılmıştır. Bu yüzden köyümüzün nüfusunda zaman zaman önemli azalmalar olmuştur. Bu da Köyümüzün şimdikinden daha büyük olduğunu göstermektedir.Yine çok geniş bir alana yayılan mezralık da bu durumu destekler mahiyettedir. Köyün bulunduğu yer dışında da yerleşim alanları vardı. Ancak bunlar bugün tahrip olmuş durumdadır. Nitekim Yoncalıkta Ermeni kilisesi, Tekir Ahbun 'da ise tarihi binaların temeli bulunmaktadır. Ayrıca Garip Mezarlığı denen sahada ise kimliği bilinmeyen insanlara ait mezarlıklar vardır.

DUR GARDAŞ BİR SELAM VERGEÇ DOSTUNA
YABANCI DEĞİLSİN BİZİM ELDENSİN
ENDAMIN,GURURUN BİZE BENZİYOR.
YİĞİDİN HARMAN OLDUĞU YERDENSİN.

DAŞ DÖNMÜYOR DÖNMÜYOR
DAŞTAN BULGUR ERMİYOR
KAYA NIN KARISI CİMRİ,
BİZE ÇEREZ VERMİYOR
 

Köy Muhtarı: Erol Korkmaz

Telefon:0–346 386 30 12

 
 

 

http://gozukucukkoyu.blogcu.com

http://gozukucukkoyu.ourtoolbar.com/
Bu adresten internet sayfanıza GÖZÜKÜÇÜK KÖYÜ' nün araç çubuğunu sitenize indirin.

      

 

0
0
0
Yorum Yaz